Síla čaje
Když před tisíci lety, čínskému císaři Chen-Nung, spadaly lístky čajovníku do vroucí vody, zrodil se čínský čajový obřad, nesoucí název čcha (功夫茶). Lahodnost odvaru okouzlila celý císařský dvůr a věhlas čaje se začal šířit celým světem. V Evropě se šálek čaje pevně uhnízdil v domácnostech šlechty na počátku 17. století. Dnes je thé, tea nebo tee druhým nejpopulárnějším nápojem. Hned po vodě. A kde se bere ta zázračná síla čaje?
Čaj v zimě zahřeje, v létě osvěží
Chuť. Smysl, kterému podléháme, kdykoliv naše chuťové pohárky polaská něco dobrého. O tom, že chuť čaje je jedinečná, nelze pochybovat. Tolik odrůd čajovníků, tolik způsobů zpracování a tolik namíchaných čajových směsí, že není na světě člověka, aby si mezi čaji nevybral svého favorita. Pít čaj, znamená objevovat nové chutě a zároveň se vracet ke svým oblíbeným. Pít čaj znamená, dopřát si pauzu v hektickém dni a svlažit hrdlo svůdným nápojem.
Konvice na čaj, základ ryzí chuti
Jak najít svůj oblíbený čaj? Příprava je základ. Nepodceňujte kvalitu vody a především způsob vaření čaje. Pouze kvalitní konvice na čaj, nejlépe porcelánová udrží v nápoji veškeré aromatické a chuťové nuance, aniž by mělnila chuť čaje nějakými pachutěmi. A pak už stačí jen zkoušet a zkoušet.
Sáčkový nebo sypaný čaj?
Stejně jako porcelánová čajová konvička uchová v čaji ryzí chuť, tak si svoji autenticitu zachovává i čaj sypaný. Papírové sáčky jsou sice pohodlné na přípravu, ale zanechávají v čaji při louhování pachuť.
Zelený, černý, bílý nebo bylinný čaj? Či snad čaj ovocný?
Černý čaj nebo darjeeling prochází plnou fermentací a v nálevu tvoří temnou tekutinu s vysokým podílem kofeinu. Množství antioxidantů z černého čaje tvoří lahodného a zdravého zástupce kávy.
Bílé a zelené čaje neobsahují tolik kofeinu, zato jsou pořádně nadupané zdraví prospěšnými látkami. Snižují cholesterol, posilují imunitu a celkově zlepšují kondici organismu. Všechny čaje v sobě nesou stopy chutí a vůní čajovníkových plantáží. Mezi nejlahodnější patří zelené japonské čaje, které jsou vhodné k celodennímu popíjení.
Ovocné čaje jsou oblíbené pro svoji svěží chuť tradičního nebo exotického ovoce. Stačí si jen vybrat svůj oblíbený a oživit svůj pitný režim skutečnou lahůdkou.
Bylinné čaje vyhledáváme, když nás něco trápí. Hledáme bylinkový čaj na posílení imunity, na hubnutí nebo při zažívacích potížích. Že je v bylinkách léčivá síla, ví nejlépe čínská medicína. Inspirujte se jí. A dřív než sáhnete po lécích, vyzkoušejte bylinkový čaj. A nejen při obtížích, čaje z bylin skvěle fungují i jako prevence.
Čajové speciality
Pu erh, matcha, oolong, rooibos, kvetoucí čaj nebo maté. Čajových specialit je stejně mnoho jako čajových lístků na čajovníku. O tajemství těchto čajů si povíme někdy příště. Teď už si uvařte šálek voňavého čaje a užijte si svoji zaslouženou chvilku odpočinku. A nezapomeňte, věta, kterou pronesl Sir Arthur Pinero, stále platí. „Kde je čaj, tam je i naděje“.